בקניה מעל ₪140 משלוח חינם 🚛

בס”ד

0 0.00 

מה זה שמן MCT?

פריזבי

פריזבי

הצטרפו לתנועה בריאותית מתחדשת

תוכן עניינים

מה זה שמן MCT?

שמן MCT, או בשמו המלא חומצות שומן בינוניות שרשרת (Medium Chain Triglyceride), הוא שמן המופק לרוב משמן קוקוס, אך גם משמן דקלים וממוצרי חלב. כפי שהשם מרמז, זהו שמן המכיל שרשראות שומנים באורך בינוני בשם טריגליצרידים.

בשונה מחומצות שומן ארוכות, אורכם הקצר של חומצות שומן MCT מעניק להן תכונות שונות הכולל תהליך פירוק שונה בגוף, כך שהן להתעכל בקלות רבה יותר מחומצות שומן ארוכות יותר. בנוסף, מולקולות MCT נספגות ביתר קלות בכבד, ועל כן הן משמשות כאנרגיה זמינה מהר יותר.

האם שמן MCT בריא יותר?
ישנם יתרונות בריאותיים פוטנציאליים לשמן MCT, לחלקם יש ראיות מדעיות, בעוד שאחרים טרם הוכחו. לפניכם כמה יתרונות שנמצאו במחקרים:

ירידה במשקל – תחום זה הוא הנחקר ביותר בנושא שומן MCT. אחד המחקרים הוותיקים בנושא משנת 2003 הראה כי MCT מוביל ליותר אובדן רקמות שומן, בהשוואה לחומצות שומן ארוכות. מחקר משנת 2014 הראה כי צריכה של שמן MCT הובילו לעלייה גדולה יותר בהורמונים שמפחיתים תיאבון וגורמים לאדם להרגיש שבע, וזאת בהשוואה לשומנים בעלי שרשרת ארוכה יותר. נראה כי ל-MCT יש פוטנציאל לסייע במניעת השמנה או לעורר ירידה במשקל.

הורדת הכולסטרול –MCT עשוי להפחית את אחד מגורמי הסיכון למחלות לב. מחקר שנערך על גברים הסובלים מעודף משקל מצא כי צריכת MCT, בשילוב עם פיטוסטרולים (חומרים חיים) ושמן זרעי פשתן, הוביל להפחתת הכולסטרול ב-12.5%, וכאשר ה-MCT הוחלף בשמן אחר הפחתת הכולסטרול הייתה רק ב-4.7% .

ניהול רמות הסוכר בדם – כמה מחקרים שנעשו בתחום מצאו כי MCT עשוי לעזור בניהול רמות הסוכר בדם. כך למשל, מחקר שנעשה על חולי סוכרת מצא כי אלו שצרכו MCT על בסיס יומי הראו ירידה במשקל, הפחתת היקף מותניים וירידה בעמידות לאינסולין, בהשוואה לאלו שצרכו שומנים בעלי שרשרת ארוכה. מחקר אחר הראה כי בקרב חולי סוכרת שהזריקו אינסולין, צריכת MCT הגבירה את חילוף החומרים של הגלוקוז וסילוק הגלוקוז מהגוף בתיווך האינסולין, היה מהיר יותר.

תפקוד מוחי וזיכרון טובים יותר – מסקירה משנת 2016 שבחנה 3 מחקרים בתחום עולה כי בקרב חולי אלצהיימר נרשמה השפעה פוטנציאלית מועילה קטנה לשמן MCT: ספיגת הגלוקוז במוח נפגעת במחלת האלצהיימר וגורמת לשיבושים במוח. אך במחקרים ניתן היה להשיג תחלופה לגלוקוז באמצעות גופים קטונים, מולקולות המשמשות כמקור אנרגיה חלופי למוח, על-ידי צריכה של חומצות שומן בינוניות שרשרת. יש צורך במחקר נוסף כדי לומר בוודאות כי MCT עשוי לשפר את תפקוד המוח והזיכרון, אך המחקר הראשוני נראה מבטיח.

לסיכום, ל-MCT יתרונות בריאותיים והוא מרכיב הנמצא במאכלים רבים שכבר קיימים בחיינו. עם זאת, תוספי תזונה ומוצרים של שמן MCT המוצעים היום למכירה ברשת ובחנויות לא נחקרו מספיק, ולכן לא ניתן לספק תשובה ברורה לגבי יתרונותיהם.

המידע בכתבה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות בלבד. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.

נשמח שתשתפו

Facebook
Email
WhatsApp
0
    0
    העגלה שלך
      עלות משלוח

      התחברות ספקים